Ideálnym riešením sú kombinézy alebo fusaky, pod ktoré môžete dať body, tričko alebo dupačky. Nezabudnite na čiapku a rukavičky. A to i keď práve nemrzne, ale fúka studený vietor. Najviac tepla totiž uniká cez hlavičku.
2. Kontrolujte mu zátylok
Ak má dieťatko studené rúčky a ružové líca, je to v poriadku. A to preto, lebo telo reaguje na okolitý mráz tým, že sústredí krvný obeh do životne dôležitých orgánov, ako je mozog a srdce. Periférne časti ako prsty, uši a nos sú prirodzene trochu chladnejšie.
Ak chcete zistiť, či vášmu dieťatku nie je zima, najlepšie urobíte, ak mu siahnete na zátylok. Ak je teplý a ručičky studené, buďte pokojní, dieťaťu je dobre. Zvýšte pozornosť v prípade, keď za krkom zacítite pot. To už je mu pravdepodobne horúco, takže jednu vrstvu odoberte.
3. Dajte pozor na prehriatie
Termoregulácia dojčiat a batoliat nie je ešte celkom vyvinutá. Pri prudkých teplotných prechodoch hrozí bábätku prehriatie či prechladnutie bez toho, aby ste si to všimli. Myslite na to pri návrate do tepla a včas dieťa vyzlečte z väčšiny vrstiev.
Ako dieťa obliecť, keď idete autom?
Ak idete niekam autom, riaďte sa jeho vnútornou teplotou. V ideálnom prípade ho vopred vykúrte a dieťa posaďte do autosedačky bez zimnej bundy. Ak nemáte možnosť auto vykúriť, aj tak nechajte dieťa bez bundy a prikryte ho dekou, kým v aute nebude teplo. Nemusíte ho potom za jazdy zložito vyzliekať, ale jednoducho deku odokryjete.
Foto: unsplash.com